Tıklayın Arayalım

YDS-YÖKDİL Kursu

YDS Nedir?

YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı), ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılan merkezi bir dil sınavıdır.

YDS, katılımcıların dilbilgisi, kelime, okuduğunu anlama ve çeviri becerilerini ölçen çoktan seçmeli bir sınavdır.

YDS, yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin yabancı dil bilgi seviyesini belirlemek için yapılır.

Bunun dışında, ilgili mevzuat gereği, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da yabancı dil koşulunun sağlanması için YDS’ye girmeleri (veya eşdeğerlikleri kabul edilen uluslararası sınavlardan yeterli puan almaları) gerekmektedir.

YDS’den alınan sınav puanı, yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabileceğinden, lisans programı mezunları ile lisans programlarında okuyan öğrenciler de bu sınava girebilirler.

Ayrıca, yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türleri, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından uygulanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanmaktadır.

YDS Hazırlık Kursu

Yüzyüze eğitim 100-220 ders
Deneme Sınavları 10 Adet
e-dilko Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi

Yayınlar
Dilko YDS Grammar
Dilko YDS Reading
Dilko YDS Question Bank


YÖKDİL Nedir?

Yökdil sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenmektedir. Yökdil sınavı, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri alanlarında yapılmaktadır. Sınavın yılda iki kez gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Yökdil sınavına, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, doçentlik sınavına başvuru gibi akademik başvurularda dil puanı istenen adaylar katılabilir.Dilko YÖKDİL Hazırlık Programı

Dilko YÖKDİL hazırlık programı, sınava girecek adayların İngilizce seviyelerine göre tüm ihtiyaclarını belirli bir sistem içinde giderecek şekilde hazırlanmıştır.
YÖKDİL hazırlık programında adaylar ihtiyacına göre 100 veya 160 saatlik programlara katılabilirler.


Dilko YDS İngilizce Hazırlık Kursu

Dilko Kadıköy'de YDS İngilizce Hazırlık Kursu, YDS'ye (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) girecek adayların, en doğru şekilde tespit edilmiş olan İngilizce seviyelerine göre, tüm ihtiyaçlarını belirli bir sistem içinde giderecek şekilde hazırlanmıştır. Amaç, adayların YDS’de mümkün olabilecek en yüksek doğru sayısına ulaşacak şekilde İngilizce dili ile ilgili eksiklerini tamamlamaktır. Dilko Kadıköy YDS İngilizce Hazırlık Kursu'nda adaylar, 100, 160 veya 220 saatlik programlara katılabilirler. (Akademik takvimin uygunluğu ve kursiyerin ihtiyaç durumuna göre yüzyüze eğitimler 100 ile 220 saat arasında planlanmaktadır. Ayrıca sınav öncesinde 50 saatlik hızlandırma kursu da açılabilmektedir.) Dilko yayın kurulu tarafından hazırlanan yayın setlerini kullandığımız programımızı 4 ana başlığa ayırabiliriz:

1. Dilbilgisi Çalışmaları

Alıştırma kağıtları, yaprak testler, dilbilgisi konu anlatım kitabı ve soru bankaları ile desteklenen dilbilgisi çalışmalarımızda, İngilizce dilindeki tüm dilbilgisi konuları sınavda sorulan soru şekillerine uygun olarak detaylı bir şekilde incelenmekte ve öğrencilerin dil bilgisi performanslarını en üst seviyeye çıkarmalarına imkan verecek şekilde ve sayıda alıştırma ve soru çözümü yapılmaktadır.

2. Kelime Çalışmaları

İleri düzeyde dil hakimiyetine ulaşabilmek, girilen sınavlardaki kelime sorularını çözebilmek ve okunulan metinleri rahatlıkla anlayabilmek için yeterince kelime bilgisine sahip olunması gerekir. Dilko Kadıköy YDS İngilizce Hazırlık Kursu programında yapılan çalışmalarla adayların 3000 kelimeyi etkin şekilde kullanabilecek seviyeye gelmeleri amaçlanmaktadır. Titizlikle seçilmiş kelime listeleri üzerinden yapılan çalışmalarda, öğrenciler kelime alıştırma kitapları, kelime testleri, örnek cümle ve anlamların verildiği özel hazırlanmış sözlükler ve kelime çalışma derslerinde öğretilen kelime çalışma yöntemleri ile hedeflenen sayıda kelimeyi öğrenebilmektedirler.

3. Soru Tiplerine Yönelik Çalışmalar

Dilbilgisi ve kelime çalışmalarında belli bir seviyeye gelmiş öğrencilerin, girecekleri sınavda sorulan soru tipleri ile ilgili yeterince çalışma yapmış olmaları ve gerekli soru çözme tekniklerine sahip olmaları son derece önemlidir. Dilko Kadıköy YDS İngilizce Hazırlık Kursu programında soru tiplerine yönelik yaprak testler ve soru bankaları kullanılarak gerekli soru çözme teknikleri adaylara öğretilmektedir.

4. Deneme Sınavları Çözümü

Dilbilgisi ve kelime çalışmaları ile İngilizce seviyesini; soru tiplerine yönelik çalışmalar ile soru çözüm tekniklerini geliştirmekte olan adayların, girecekleri sınava denk hazırlanmış ve benzer koşullarda uygulanan deneme sınavları ile de sınav pratiklerini geliştirmeleri gerekmektedir. Bu ihtiyacı giderebilmek için, Dilko Kadıköy YDS İngilizce Hazırlık Kursu içinde öğrencilerimiz, 10 adet deneme sınavına gireceklerdir (e-dilko). Dilko Kadıköy YDS İngilizce Hazırlık Kursu’na katılan öğrencilerimiz, e-dilko olarak adlandırılan Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi ile çalışma fırsatı bulacaklardır. E-dilko sistemi içinde öğrenciler, öğretmenleri ile mesajlaşabilir, doküman paylaşımında bulunabilir ve video destek derslerini izleyebilir. Ayrıca sistem içinde deneme sınavı uygulamalar ı/ çözümleri, kurumsal duyurulara ve öğrenciler ile ilgili raporlara ulaşabilme gibi farklı seçenekler de bulunmaktadır.


YDS Soru sayısı - YDS puan sistemi
YDS Puan hesaplama

YDS’de 80 soru vardır ve her bir doğru cevabın değeri 1.25 puan üzerinden hesaplanmaktadır (1.25 x 80 = 100). Buna göre, 100 üzerinden 65 puana ihtiyaç duyan bir doçent adayının, YDS sınavında en az 52 doğru cevap bulması gerekmektedir (52 x 1.25 = 65). Soru türleri arasında puan değeri açısından fark olmayıp herhangi bir kelime sorusunun değeri (1.25 puan) ile herhangi bir metin inceleme sorusunun değeri (1.25 puan) eşittir.

YDS soru türleri ve soru türleri için ayrılması gereken süreler

Yabancı Dil Eşdeğerlikleri Tablosu

YDS kursu ücretleri, fiyat indirimleri ve kampanyaları hakkında en iyi ve doğru bilgiye Kadıköy şubemizden ulaşabilirsiniz.